7 תגובות

 1. Nadav Keidan
  25/04/2013

  ואיך נדע שהתו לא מזוייף? מה הבעיה להדפיס דבר כזה על תוויות של בקבוקי שמן?

  הגב

  • sagi cooper
   26/04/2013

   האמת שנכון, ולכאורה כל אחד יכול להדפיס. זה זיוף ועברה פלילית, ואני מניח שלא במהרה יעשו את זה. בכל מקרה, התווים נושאים מספור רץ, וכל יצרן חייב ברישום התווים שלו – ממספר עד מספר. אולי רעיון טוב להציע למנהלי ענף הזית לעשות הולוגרמה.
   רשימת בעלי התו מתפרסמת פה באתר:
   https://www.spittoon.co.il/wp-content/uploads/TavZAIT.pdf

   הגב

 2. לא הבנתי
  02/07/2013

  שלום,
  באיחור קל ראיתי את התחקיר ואני לא מבין משהו לגבי הבדיקה האורגנולפטית.
  אם הצלחה בבדיקה הזו מהווה תנאי לקבלת התקן כיצד זה שכל השמנים שנכשלו עדיין עומדים בו? (בהתבסס על העובדה שלא סגרו את המפעלים שלהם).

  תודה.

  הגב

 3. לא הבנתי
  02/07/2013

  שאלה נוספת.
  אם השמן עבר את הבדיקה הכימית(ז”א שכל הפוליפנולים ושאר המרכיבים שאמורים להיות בשמן זית מהקטגוריה שלו (כתית מעולה, כתית, כתית רגיל, LAMPANATE וכו’…)- נמצאים שם) ובבדיקה האורגנולפטית לא ירקו אותו החוצה כי קשה להחזיק אותו בפה (שלפי דבריך ככה מגלים זיופים מכוונים) אבל לא הסכימו עם הגדרת האיכות- האם זה אומר שהפעם הבדיקה הכימית יותר חשובה ואם היא קובעת שזה כתית מעולה אז היא יודעת יותר טוב?

  או שניתן לזייף בבדיקה הכימית מבלי שהדבר יעורר גועל בטועם אלא רק ירידה קלה באיכות.

  תודה רבה.

  הגב

  • שגיא
   02/07/2013

   השמנים שכלבוטק בדקו היו שמנים שאותם הורידו מהמדף. לא היה להם שום תו תקן. היצרנים הגדירו אותם “כתית מעולה”, אבל חלקם יצאו כאלה מבחינת הבדיקות הכימיות, אבל לא עמדו בבדיקות הטעם. כדי ששמן זית יהיה זכאי להקרא כתית מעולה הוא חייב לעמוד בשני סוגי הבדיקות – כימיות ואורגנולפטיות.

   הגב

 4. לא הבנתי
  03/07/2013

  א. אתה בטוח לגבי אילו שמנים נבדקו?
  אני הבנתי מהכתבה שכולבוטק נתנו לטעום את *כל* השמנים שהמעבדה באיטליה בדקה. ובין היתר המעבדה באיטליה בדקה גם שמנים של יד מרדכי, שופרסל,זיתא, משק אחיה ועוד אחד- שהם נמצאו עומדים בתקן.

  ב. אוקיי את החלק הזה לא כל כך הבנתי.
  דרך האתר של הIOC איתרתי את מסמכי התקן המדוברים (וגם חיפשתי את אלו של הישראלי) ולפי מה שהבנתי הם בודקים את כל המרכיבים הכימיים של שמן זית (בנוסף גם ערכתי חיפוש קל בNCBI לגבי אילו מרכיבים בשמן נחשבים לחשובים). האם יש כימיכלים שהם מפספסים? אתה יודע במקרה אילו?

  תודה.

  הגב

  • לא הבנתי
   03/07/2013

   עומדים בתקן=עומדים בתקן הכימי.

   הגב

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

חזור להתחלה
אתר מותאם לנייד אתר האינטרנט