שלמה כהן הלך לעולמו

פאנלים וולטאיים ליקב או לבית

עולם היין הישראלי איבד היום אדם יקר, חביב וידען לא רגיל ביין. שלמה כהן, מנכ”ל מכון היין שברחובות, הלך לעולמו, והוא בן 65

רוב צרכני היין לא מכירים את השם הזה “שלמה כהן”. הם יכירו יותר את יינני היקבים השונים, ולעיתים גם את המנהלים, אבל האיש הזה, שעשה כל כך הרבה מאחורי הקלעים של התעשייה, רק מעטים הכירו את שמו.

מכון היין הוא הגוף שאחראי בין השאר לבדיקות יין ומשקאות שונים שמגיעים לישראל ומיוצאים ממנה, הוא אמור לעסוק במחקר ופיתוח ובתקינה. שלמה כהן ניהל אותו במשך שנים רבות, ובהחלט אפשר לאמר

מכון היין

שהחזיק אותו בשניים ממש, במיוחד עם קיצוצי התקציב של השנים האחרונות. אחרי שנים ארוכות מאוד של הפסדים וקשיים תקציביים, סוף סוף קיבל המכון הסמכה מעבדתית לפני כשנתיים, ציוד חדש ו’ISO’, והדברים נראו כעולים על דרך המלך.

יצא לי לפגוש אותו כמה פעמים בשנים האלה, לשוחח איתו וגם להתיעץ איתו בדברים שונים. כל פעם שהיתה לי שאלה שנגעה לתקן היין, לייבוא או לענייני אזוריות ואזורים, הוא היה מהראשונים ששאלתי אותם, אם לא הראשון שבהם. תמיד היה פתוח לענות ולעזור, ותמיד בשיא ההגינות. ידעתי שאוכל לקבל ממנו תשובות ישירות, ענייניות ואמיתיות, גם אם לא תמיד זה היה ‘לייחוס’ או ‘לציטוט’.

במכון היין יש מרתף, שבו שמורים כמה וכמה יינות מלפני עשרות שנים, וכמה משקאות מעניינים. בין השאר, יש שם חביות עתיקות יומין ודימיג’אנים, ששלמה היה מייצר בהם יין. חלקו למטרות מחקר, חלקו לטובת העניין. את תואות המחקרים האלה, יצא לי אפילו לשתות: בשנים קודמות, בפתיחת כל עונת בציר, המכון היה מקיים ‘שתיה’ על מדשאת מכון היין. לצד יינות של יקבים שונים, היו מככבים שם גם היינות שלו. ה’שתיה’ האחרונה התקיימה ב- 2005, אני חושב. ב- 2006 היתה מלחמה, ואת פתיחת הבציר החליפה מסיבת סיומו, ומאז לא שבנו למכון היין.

באחד מהביקורים שלי במכון, נתן לי שלמה בקבוק גראפה שזיקק. במרפסת המכון עמדה המזקקה שלו, שבה זיקק גראפה – ואלי גם ברנדי, אני לא בטוח. יום אחד הבקבוק הזה, שאפילו ג’אקופו פולי חלק לו מחמאות, נגמר. הרמתי טלפון לשלמה, להתלונן על ‘קוצר הבקבוק’, ובקול שלו נשמעה רעידה: “פרצו למרפסת, וגנבו את המזקקה.” הוא אמר בתוגה, “גנבי מתכות.”

נפגשנו עוד כמה פעמים בטעימות יין ובאירועים שונים. אהבתי לשמוע את ההערות שלו על היינות הושנים, ואת האסוציאציות שלו מהעולם כולו. תמיד היה לשלמה חיוך גדול על הפנים, ורעמת שיער לבנה ומרשימה, שהפכה לתווית ההכר שלו.

הוא יחסר לי. באמת.

מכון היין הוא גוף שחציו בבעלות המדינה, וחציו בבעלות היקבים הגדולים – כרמל, בנימינה, ברקן וסגל.

שגיא קופר
פורסם בקטגוריה יין. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

7 תגובות בנושא שלמה כהן הלך לעולמו

 1. מאת ששון בן אהרון‏:

  שלמה, איש יקר ורב פעלים, עבדתי במחיצתו 6 שנים, דרכו צלחתי את עולם היין בישראל ובעולם. ידיעותיו בתחום היין והאלכוהול אדירות, תמיד חלק את הידע עם כולם ואין ספק שזה אובדן לעולם היין והאלכוהול בישראל.
  רעמת השיער הלבן, סימן ההיכר שלו, מול עיניי יחד עם חוש ההומור הבריא שלו.
  האובדן הוא של כל תעשיית היין, אך בראש ובראשונה לבני משפחתו וכמובן לרעייתו לאה. שלא תדעו צער.
  יהי זכרו ברוך.

 2. מאת יוסי דביר‏:

  שלמה היה חברי הטוב ביותר ביום שני 26.03.12 הלכתי לבקר אותו
  בבי”ח נכנסתי לרגע ולא יכולתי יותר אבל המילים האחרונות שלו אלי
  “זה יותר מורכב” בהקשר שאמרתי שהבאתי את אשתי לעסות את רגליו
  אהבנו אחד את השני והוא יחסר לי מאד
  יוסי או כמו שהוא קרא לי (יוסקה)

 3. מאת אילן אביטבול‏:

  רק היום, לקיתי בהלם כאשר נודע לי על פטירתו של שלמה, איש יקר, נעים הליכות, שקט וצנוע כמו רק אנשים אמיתיים יכולים להיות. עולם היין יכול להתגאות בהתקדמותו המרשימה בשלושה עשורים האחרונים, אבל זה קרה בזכות אנשים כמו שלמה כהן, אבני היסוד האמיתיים של הצלחת עולם היין הישראלי. איש יקר שיחסר לנו מאוד. תנחומים למשפחתו. יהי זכרו ברוך.

 4. מאת אורן‏:

  איש יקר ומקצוען אמיתי. יהיה זכרו ברוך!

 5. מאת יחיאל‏:

  הוא יחסר לנו מאוד כמו שהוא חסר לששת ילדיו ואשתו אורלי איש צדיק היה
  סבלו היה רב, אך בזה כפרתו, יהי זכרו ברוך לעד

 6. מאת יחיאל מורד‏:

  הוא יחסר לנו מאוד כמו שהוא חסר לששת ילדיו ולאשתו אורלי איש צדיק היה נסיבות החיים גרמו לו סבל לא קטן ובזה כפרתו יהי זיגרו ברוך לעד

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.